OBOWIĄZKOWY STRÓJ DO JAZDY KONNEJ

W co i jak się ubrać do jazdy konnej, aby było bezpiecznie i wygodnie?

Poniżej przedstawiamy listę niezbędnych akcesoriów.

Jednocześnie informujemy, że w Klubie Jeździeckim Huzar nie wypożyczamy kasków, ani kamizelek.

 

Kask Jeździecki – Obowiązkowym elementem stroju jeźdźca jest kask. Ma on za zadanie w razie upadku ochronić głowę jeźdźca przed urazami.

–  nowoczesny, lekki kask posiadający wyjątkowo efektywny system wentylacji

–  posiada regulację uprzęży, regulację pokrętłem zapewniającą idealne dopasowanie
obwodu kasku do głowy, a także dodatkową regulację w zakresie głębokości kasku

–  wykonany z materiału o wysokim stopniu absorpcji uderzeń

–  wewnątrz kasku znajduje się odprowadzająca pot, odpinana wkładka

–  zgodny z europejską normą bezpieczeństwa

 

SPODNIE – BRYCZESY

Spodnie mają nie krępować Ci ruchów, chronić przed otarciami, nie pogarszać przyczepności do siodła. Na początek wystarczą przylegające do ciała spodnie bawełniane.
Jeżeli jazda konna stanie się Twoją pasją i będziesz jeździć kilka godzin w tygodniu, polecam bryczesy, są to spodnie przeznaczone do jazdy konnej. Od kostki do kolana są obcisłe. Nie pogarszają wyczucia konia. Nie mają szwu od wewnętrznej strony. Jeźdźcowi nie grozi więc obtarcie. W najprostszym wariancie bryczesy uszyte są z materiału, istnieją w wariantach letnim (cieńsze) i zimowym (grubsze, uszyte z materiału podobnego do sztruksu). Bryczesy często są wzmocnione dodatkowym materiałem w miejscach, które ocierają się o siodło (kolana, siedzenie). Jeżeli zamiast materiału spodnie mają wstawki ze skóry – poprawiają one trzymanie się siodła.

 

BUTY DO JAZDY KONNEJ – NAJLEPIEJ SZTYBLETY

Buty do jazdy konnej powinny być wąskie i mieć twardą, gładką podeszwę. W początkowym okresie nauki jeździec, wstając w siodle, opiera się na strzemionach. Są one dosyć wąskie. Jeśli but będzie miał miękką podeszwę, spowoduje to szybkie zmęczenie stopy.

Traktorowa podeszwa buta może powodować, że strzemię będzie się o nią zaczepiało. Może to utrudniać zsiadanie z konia. Jeżeli jeździec spadnie z konia, jego stopy muszą się wysunąć ze strzemion. W przeciwnym razie będzie wleczony za koniem i może dostać się pod jego tylne nogi. Konstrukcja strzemion umożliwia bezpieczne rozdzielenie się z koniem. Problemy mogą się pojawić, jeśli but zaklinuje się podeszwą lub stopa będzie tak głęboko włożona w strzemię, że wsunie się ono za język buta. Do jazdy wystarczą NIE MOGĄ BYĆ adidasy! Jeżeli będziesz jeździć częściej, polecam tzw. sztyblety. Mają wszystkie cech dobrych butów do jazdy konnej. Sięgają do kostek.

Wskazówka

Obcasy typowych butów do jazdy zabezpieczają przed wślizgnięciem się stopy do strzemienia. Używane są również wysokie buty jeździeckie. Są one wykonane ze skóry lub gumy. Buty gumowe są tańsze, ale nadają się tylko do założenia na jazdę i zaraz po niej trzeba szybko je zdjąć. W zimie strasznie marzną w nich stopy. Latem jest bardzo gorąco. Gumiaki oddają nieoceniane usługi, gdy w stajni jest błoto. Buty skórzane zapewniają wyższy komfort użytkowania niż buty gumowe. Są jednak znacznie droższe I NIE ODPARZAJĄ STOPY!

 

SZTYLPY – Sztylpy wyglądem przypominają getry. Mają za zadanie chronić łydki przed obtarciem. Są one wykonane ze skóry. Sięgają od

kostki do kolana. Sztylpy nieco zachodzą na stopę. Pod nimi znajduje się język buta. Dzięki temu maleje prawdopodobieństwo zakleszczenia stopy w strzemieniu. Sztylpy w zimie dobrze chronią przed wiatrem. W lecie można je zdjąć zaraz po jeździe.

Jeśli planujecie zakup ubioru jeździeckiego zwróćcie uwagę, aby był to sprzęt solidnie wykonany i przede wszystkim atestowany.

 

Rękawiczki

Stosowane są dwa rodzaje rękawiczek: letnie i ocieplane. Letnie są cienkie, a ich wewnętrzna powierzchnia pokryta jest gumowymi kuleczkami. Pomagają utrzymać wodze, szczególnie gdy te ostatnie są mokre i śliskie.
Rękawiczki zimowe uszyte są z bawełny, polaru, skóry. Najlepiej chronią dłonie przed wiatrem i chłodem rękawiczki nieprzewiewne. Rękawiczki, zarówno letnie, jak i zimowe, powinny mieć od środka wszyty materiał zwiększający szorstkość.
Wbrew pozorom rękawiczki nie służą do ochrony dłoni przed obtarciem przez wodze. Jazda konna nie polega na trzymaniu konia za pysk z taką siłą, jaka mogłaby uszkodzić skórę na dłoniach jeźdźca.

 

KAMIZELKA DO JAZDY KONNEJ

Nasza głowa, kręgosłup oraz klatka piersiowa podczas upadku są narażone na trwałe bądź wymagające długiego leczenia czy rehabilitacji urazy. Stąd tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie się przed nieuniknionymi upadkami z konia. Specjalistyczne firmy jeździeckie zaprojektowały odpowiednie kamizelki ochronne, które należy zakładać podczas każdej jazdy konnej.

Na rynku możemy spotkać bardzo wiele modeli oraz kształtów kamizelek ochronnych. Najważniejsze aby zakupić kamizelkę w specjalistycznym sklepie, dzięki czemu mamy gwarancję, że kupowany przez nas produkt posiada odpowiednie atesty bezpieczeństwa a przeszkolony pracownik dobierze odpowiedni rozmiar kamizelki. Obecnie dopuszczone do jazdy konnej są dwie normy bezpieczeństwa kamizelek jeździeckich – BETA2 oraz BETA3. Różnica między nimi to grubość z jakiej wykonana jest kamizelka ochronna.